Destinasyonlar

Libreville Uçak Bileti
Libreville Uçak Bileti
Libreville Uçak Bileti

Libreville Uçak Bileti Fiyatları

Tek yön bilet : 350 EUR , Gidiş - Geliş bilet : 450 EUR , Öğrenci bilet : , Yaş İndirimli bilet :
vergiler ve harçlar hariçtir

Libreville Uçak Bileti Detayları

Libreville, 578.000'lik nüfusu ile (2005) Gabon'un en büyük şehri ve başkentidir. Şehir, Gine Körfezi'ne yakın bir noktada Komo Nehri kıyılarında kuruludur. Bölgede kereste ticaretinin en canlı olduğu yerlerdendir.

Şehir ve çevresindeki bölge, 1839 yılında Fransızlar bölge topraklarını ele geçirmeden uzun süre önce Mpongwé kabilesi tarafından meskun hâle getirilmişti. Fransız egemenliği döneminde, 1843 yılında Libreville teknelerle alınıp dünyaya pazarlanmayı bekleyen kölelerin satıldığı bir pazar durumuna getirildi. Serbest bırakılan köleler de gemilerler buraya getiriliyordu. Bu nedenle şehir, Freetowndan esinlenerek, Libreville, Özgürkent olarak adlandırıldı. Bağımsızlığın alındığı 1960 yılına kadar yavaş yavaş büyüyerek 31.000 nüfusa erişti. O günden bu yana ise daha da büyüyerek günümüz itibarıyla ülke nüfusunun yaklaşık yarısına ev sahipliği yapmaktadır.

Şehir, gelişmiş gemi inşaatı ve kereste endüstrisine ev sahipliği yapmaktadır. Libreville kentinden yurtdışına aynı zamanda kauçuk, kakao, kereste gibi hammadelerde ihraç edilmektedir.

Hızla büyüyen Libreville, bugün ülke nüfusunun yaklaşık yarısına ev sahipliği yapıyor. Kereste ticaretinin en canlı olduğu yerlerden biri olma özelliğini taşıyan bölgede, gemi inşaatı endüstrisi de oldukça gelişmiş durumda. Libreville limanından yurtdışına ayrıca yoğun biçimde kauçuk, kakao, kereste gibi hammaddeler de ihraç ediliyor.

İklimi yıl boyu oldukça sıcak seyreden Libreville’i ziyaret etmek için en doğru zaman kuşkusuz Temmuz-Ağustos arasındaki yılın serin dönemi. İkinci bir seçenek kısa süre yağışsız geçen Aralık ve Ocak ayları.

Bantu uygarlığının yazılı değil sözlü geleneği kentin içinde soluk alıp veriyor. Gerçek ve doğaüstünün mükemmel birlikteliği ile doğmuş bölge kültürü, hemen hemen gezdiğiniz her yerde bu kez Geleneksel olan ile modernin birlikteliği olarak karşınıza çıkıyor.

Bu zenginliği Libreville’de ortaya çıkaran kuşkusuz bir liman kenti olması. Asırlardır farklı geleneklerden bir çok insanın yerleştiği Libreville’de, Afrika kıtasının her yanından ayrılan, kendine özgü bir harman oluşmuş.

Geleneksel Sanatlar Müzesi gezebileceğiniz kültür durakları arasında ilk sırada yer alıyor. Yalnız Libreville’in değil bütün Gabon’un geleneksel sanat eserlerini görmek için de en doğru yer bu müze. Maskeler, yontma heykeller, geleneksel elişleri müzede sergilenenler arasında. Artisan Market olarak anılan yerden burada sergilenen türde ürünler satın alabileceğinizi belirtelim.

Kent merkezinde değişik yerlerde karşınıza yerel dans gösterileri ve benzeri seremoniler çıkacaktır. Bunlar arasında “Bitwi” performanslarını kesinlikle görmelisiniz.

L’Eglise St-Michel adı ile anılan katedral, görmeniz gereken yerlerden bir diğeri. Kör bir usta tarafından işlendiği söylenen 31 ağaç işi sütunda İncil’den sahneler tasvir edilmiş.

  Libreville’de kumsallara ayrı bir yer açmak gerek. Sayıları öylesine çok, güzellikleri öylesine cezbedici ki sadece bu kumsallar için bile kent görülmeyi hak ediyor. Biraz kent dışında olsa da Pointe Denis ve Ekwata Island kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yerler. Şehir içinde gidilesi kumsallar bulunsa da daha çok otellerin havuzları ve özel plajları tercih ediliyor.

Deniz kıyısı “bord de mer” adı ile anılıyor ve en önemli çekim noktalarından biri olarak epey rağbet görüyor. Atlantik Okyanusu’nun esintisinden yararlanmak, denizin tadını çıkarmak isteyenleri gün boyu kıyı kesiminde görebilirsiniz. Bu kesimde ayrıca görebileceğiniz Gabon yontma heykelleri devasa boyları ile dikkat çekici.

Nzeng-ayong’a yönelecek olursanız Sybang Arberetum’unu ziyaret edebilirsiniz. Kent içinde sayılabilecek bu ağaçlı doğa alanında yerel türlerin binlercesini, gruplar halinde ve bir arada, doğal yaşam ortamlarında görebilirsiniz. Sivrisineklere karşı hazırlıklı olmanızı öneririz.

Başkanlık Sarayı 1970 yılında tamamlanmış ilginç bir yapı. Kentin genelde yatay eksende genişleyen mimari çizgisinden, cüssesi görece dikine görüntüsü ile ayrılıyor.

BİR GÜNDE LIBREVILLE
Libreville’e sadece bir gün ayırmış olsanız bile, gezeceğiniz yerler arasında kumsallar, pazaryerleri, Ulusal Müze ve Geleneksel Sanatlar Müzesi, canlı müzik mekanları mutlaka olmalı. 

Mahalleler arasında dolaşmanın, bir yerden diğerine gitmenin en uygun yolu taksileri kullanmak. Fransız koloni dönemi yapıları ve anıtları ile dolu bir kent Libreville. Boulevard the l'independence kıyı boyunca uzanıyor ve sanki kentte yolunuzu bulmak üzere yardımcı oluyor. Novotel oteli ve başkanlık sarayı arasındaki kesim Libreville’in merkezi olarak nitelenebilir.

YAKIN YERLER
Gabon ve özellikle Libreville, Batı Afrika bölgesinde yaban yaşamı ve bunun etrafında gelişmiş ekosistemi ile öne çıkıyor.

Ivindo Ulusal Parkı ve  Lope Ulusal Parkı bu anlamda ziyaret edilebilecek yakın yerler listesine alınmalı. Korunmuş alanların kente çok yakın konumda başladığını belirtelim. Afrika’da sayıları ve kapladıkları alan giderek azalan yağmur ormanları, burada koruma altında bulunuyor. Afrika’nın en özgün hayvanları bu ormanlarda yaşıyor. Hayvanları görmek kolay olmadığı için, dikkatli bir çift göz ile çevreyi dolaşmak gerekiyor.

Petit Paris olarak bilinen bölge görülmeye değer yerler arasında. Montagne Sainte, Batavia, Nombakele ve Akebe Plaine komşu kent mahalleri olarak gezilebilir.

Libreville alışveriş açısından oldukça farklı ve çeşitli seçeneklere sahip, bu nedenle başlı başına eğlenceli bir iş. Yiyecekler işlenmiş ve taze olarak satılıyor, bu tür ürünler arasında sebzeli yahniler, salatalar, peynirler ve diğer tarzda pişirilmiş etler de bulunuyor.

Kasaplarda at etinin de satıldığını belirtelim. Meyve ve sebzelerin bir bölümünün Fransa ve Belçika’dan ithal ediliyor olması ilginç bir ayrıntı olarak göze çarpıyor.

Biz Sizi Arayalım

Lütfen sizi arayabilmemiz için aşağıdaki formu doldurunuz

Adınız : Lütfen adınızı giriniz
Telefon : Lütfen telefonunuzu giriniz